Zdecydowanie się na leasingowanie auta ma wiele zalet. Przede wszystkim skorzystanie z oferty firm zajmujących się tego rodzaju finansowaniem zakupu samochodu nie wymaga szczegółowego badania zdolności kredytowej. Ponadto w porównaniu do starania się o specjalny kredyt w banku, formalności są znacznie ograniczone.
Po spłaceniu wszystkich rat klient ma pierwszeństwo zakupu samochodu, przy czym cena zazwyczaj wynosi ok. 1% wartości początkowej. Leasing ma też pewne wady – przede wszystkim klient, chociaż korzysta z samochodu, nie jest jego formalnym właścicielem. I chociaż firmy leasingowe mogą zaproponować dużo niższe oprocentowanie niż banki, korzystając z takiej oferty trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami, jak opłata przygotowawcza czy prowizja. Konieczne też może okazać się opłacenie pełnego ubezpieczenia samochodu czy serwisowanie go w autoryzowanych serwisach.
Osoby, które nie chcą ponosić takich dodatkowych kosztów i wolą prostsze rozwiązania, mogą wybrać najem konsumencki, czyli ofertę, w której korzystają z auta w zamian za comiesięczne wynagrodzenie. Składa się ono z części stałej ustalanej na podstawie modelu samochodu i nie zmieniającej się przez cały czas trwania umowy, oraz części zmiennej obliczanej zależnie od liczby przejechanych w ciągu miesiąca kilometrów. Takie rozwiązanie pozwala kształtować comiesięczne wydatki na samochód zależnie od potrzeb i możliwości – im więcej jeździmy, tym więcej trzeba będzie zapłacić za użytkowanie auta.